Терпіти не можна наважитись – або страх в стоматологічному кріслі

Терпіти не можна наважитись – або страх в стоматологічному кріслі

Ви досі переживаєте через майбутній візит до зубного лікаря, а  у стоматологічному кріслі стискаєтесь усім тілом, напружуєтеся і покриваєтеся холодним потом? Ви такі не одні. Дослідження показують, що до 24% людей у всьому світі страждає на дентофобію. Значно більше пацієнтів, троє з чотирьох (цифра, що вражає!) не очікують нічого приємного від одного погляду на бормашину чи лише почувши її звук. 

За словами психологів, такий страх опановує вже дорослу людину, котра ймовірно у дитинстві пережила чималий стрес під час лікування зубів. Можливо, це навіть був перший візит до стоматолога у житті, який перетворився на справжню муку для маленького пацієнта. 

Але переналаштувати себе у більшості випадків все ж можна. Існує багато методів, як подолати страх перед стоматолога. Найголовніший з них – це не затягувати з візитом до зубного. Адже самолікування, тимчасове знечулення джерела болю, тільки погіршує проблему: патологічний процес, який уже розвинувся у ротовій порожнині нікуди сам по собі не дінеться. Натомість він може спричинити до низки серйозних ускладнень аж до втрати зубів, а самі візити до стоматолога лише затягнути у часі.

На щастя, страх перед відвідуванням стоматолога відходить у минуле. Більшість людей починає розуміти, що їхні побоювання абсолютно безпідставні, адже лікування зубів у сучасних стоматологічних клініках відбувається практично безболісно. Серед можливих варіантів знеболення — місцеве, загальне знечулення та лікування закисом азоту. Сучасне обладнання, яким укомплектовані стоматологічні кабінети, застосування дієвих знеболюючих препаратів, індивідуальний підхід до кожного пацієнта – перетворює процес лікування зубів, якщо не у справжнє задоволення, то у цілком приємну процедуру. 

Чим шкодить страх перед візитом до стоматолога?

  • панічний страх перед стоматологічними процедурами значно ускладнює роботу лікаря, а в окремих випадках навіть її унеможливлює;
  • чим більший стрес, який відчуває пацієнт, тим його організм стає чутливішим і спийнятнішим до будь-якого втручання у зубну порожнину, а больове відчуття виникає швидше;
  • гормон епінефрин (адреналін), який супроводжує паніку, спричинює справжній дискомфорт в організмі людини, наприклад, стискання шлунку.

Серед способів подолати страх перед лікуванням зубів:

  • взаємодія з лікарем, коли стоматолог розуміє ваш стан і намагається всіляко його полегшити. Це можуть бути розмови про те, що зараз відбуватиметься, перерви у самій процедурі на вимогу пацієнта тощо;
  • за потреби, лікар може розмістити всі інструменти та матеріали, так, щоб ви не могли їх бачити та відчувати їх запах;
  • у сучасних клініках під час стоматологічної процедури, ви можете прослуховувати приємну музику чи переглядати фільм; читати комікси чи розв’язувати кросворди. 
  • можна попросити збільшити дозу знеболюючого препарату, у разі, якщо ви відчуваєте, що його дія недостатня;
  • допоможе також застосування перед самою процедурою заспокійливих засобів чи задіяння гіпнозу;
  • розслабитися допомагають м’язова релаксація, медитація та спеціальні дихальні вправи.
  • у випадку, коли згадані вище методи недієві, застосовують загальний наркоз.

Щоб полегшити стан пацієнта перед відвіданням стоматолога, радимо також обирати для візиту ранковий час, перед процедурою не вживати важку та кислу їжу, не пити збуджуючі напої, такі як чай та кава, для власної впевненості взяти з собою людину, котра підтримає у моменти паніки та страху та планувати профілактичні візити до лікаря (хоча б два рази на рік).